Braňte se! - Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Jsou situace, kdy se vyplatí být připravená a zachovat chladnou hlavu. Nechceme malovat čerta na zeď a upřímně vám přejeme, abyste se do nich nikdy nedostaly. Přesto věříme, že náš kurz sebeobrany posílí vaši sebedůvěru v okamžicích, kdy máte oprávněný strach...

Sprejová svítilna
Sebeobranný prostředek pro ženu třetího tisíciletí

 

Slzotvorné prostředky, tedy tzv. „kasry“ nebo „pepřáky“, již tradičně patří mezi nejběžnější obranné prostředky. Jejich výhody jsou totiž nesporné – nevelké rozměry, malá hmotnost a jednoduchá obsluha. Stranou nezůstává ani fakt příznivé pořizovací ceny oproti jiným, daleko dražším prostředkům Zdálo by se, že na „kasru“ samotném již nic nelze vylepšit. Opak je pravdou. Nyní se totiž objevuje čerstvá novinka. Tou je prostředek, který má podle mnoha názorů velké ambice se stát takřka dokonalým obranným nástrojem pro pravidelné denní nošení. Co vlastně byl důvod tohoto neobvyklého vylepšení?

Jak totiž hovoří četné statistiky, naprostá většina sebeobranných situací totiž probíhá za tmy či zhoršených světelných podmínek. Z noci má od pradávna člověka určitou obavu. Někdy skutečně právem. Zvláště v sebeobraně je tma pro obránce jasným handicapem. Útočník připravený v šeru je v naprosté výhodě a může se snadněji přiblížit k své oběti. Je to koneckonců jasné. Pokud o riziku zatím nevím nebo agresora nemohu vidět, mám pochopitelně jen malou šanci se proti němu bránit. Co tedy dělat? V jedné ruce nosit sprej a v druhé svítilnu? To by asi nebylo příliš praktické a pohodlné. Zaměstnat si obě ruce by navíc nebylo ani taktické – alespoň jednu mohu potřebovat mít prázdnou. Navíc, ve stresu konfrontační situace by bylo takovým způsobem jen velmi obtížné vhodně koordinovat kužel světla se směrem trysky spreje.

Osvědčený obranný sprej HURRICANE byl doplněn o světlo v podobě supersvítívé bílé LED diody. Touto výraznou inovací obranných sprejů se přispělo k rapidnímu zvýšení možností těchto obraných prostředků. Vznikla tak nová kategorie obranného systému, který nemá v současné době nikde na světě obdoby a který se má podle nejrenomovanějších expertů velké šance stát se velkým šlágrem v oblasti sebeobrany.

Výhody takového jednoduchého a přitom dosud neviděného řešení jsou jasné. Žádná svítilna v jedné a obranný prostředek v druhé ruce. Zde se vše řeší jediným úchopem. Druhou, volnou ruku je tedy možné použít k jiným klíčovým činnostem v průběhu sebeobranné akce – krytu, úchopu, úderu apod. Navíc se bezproblémově současně obsluhuje spínač světla a tlačítko spreje. Po instinktivním rozsvícení ostrého světla zřetelně vidím případný zdroj nebezpečí a můžu na něj reagovat. To dává šanci pro potřebnou rozhodovací schopnost – to znamená identifikaci okamžiku samotného útoku a pak i samotné načasování použití prostředku. Tím je nejen usnadněna pohotová obranná akce, ale i zároveň omezena možnost omylného použití (např. při dojmu podezřelého pohybu kolemjdoucího chodce v tmavé ulici). Posvítit na někoho v tmavém průjezdu není totiž až zas tak velká tragédie. „Vytřít zrak“ zbytečně „pepřákem“ někomu naprosto nevinnému už ale může být poměrně velká nepříjemnost.

Po nasvícení osoby před sebou novým výrobkem ESP lze jasně identifikovat tvář, postřehnout první náznaky útočné akce, nebo vidět případnou zbraň v ruce. Obrovskou devizou je také možnost podvědomého zaměřování cíle samotným světlem. Princip je totiž jednoduchý - když na protivníka svítím, tak jej zřejmě i zasáhnu. I vzdálenost osvitu je přímé úměrná hranici dosahu tohoto prostředku a dává představu, kam může zhruba dostříknout sprej (např. HURRICANE do 2 m). Spojení světla a „pepřáku“ také brání chybnému úchopu, který se může snadno stát osudovou chybou. Světelný zdroj totiž může zamezit nepříjemnému omylu - i pod silným stresem je totiž po rozsvícení vyloučeno namíření a spuštění spreje do vlastního obličeje. Nevýznamným prvkem není ani oslnění útočníka. Z vlastního zkoušení můžeme potvrdit, že bliknutí supersvítivou diodou do očí je skutečně dezorientující a v následné tmě po zhasnutí jsou schopnosti člověka výrazně omezeny. Nový prostředek tak nejen dává větší šance napadenému, ale dokonce paradoxně vytváří z nočních podmínek taktickou výhodu.

Malá sprejová svítilna HURRICANE FLASHLIGHT je ideální pro sebeobranné účely. Úchop je instinktivní a díky pryžovém povrchu i potřebně jistý i ve vlhké či zpocené ruce. Právě tento prostředek je podle mnoha odborníků předurčen se stát neocenitelným pomocníkem každé ženy při pohybu v potencionálně nebezpečných tmavých lokalitách. Díky velmi kompaktním rozměrům jim rozhodně v kabelce nezabere příliš mnoho místa. Po vyprázdnění nádobky se celý světelný modul snadno demontuje a znovu nasadí na jiný sprej.
Dioda, díky svému minimálnímu odběru má navíc pro uživatele takřka nekonečnou životnost, takže máte jistotu, že vám jednou nedojdou zdroje, zrovna až budete osvětlení nejvíce potřebovat.

Důvody pro pořízení sprejové svítilny:

  • příznivá cena
  • nesmrtící prostředek, použití účinné – ale bez zdravotních následků
  • nabytí a nošení neomezeno zákonem 
  • nízká hmotnost a velmi kompaktní rozměry
  • jednoduché a instinktivní ovládání i pod velkým stresem
  • světlo dává možnost rozpoznat hrozbu a současně oslnit útočníka
  • světelný kužel usnadňuje zásah účinnou paralyzující látkou
  • pryžový tvarovaný povrch zabraňuje vyklouznutí prostředku ze zpocené ruky 
  • dlouhá životnost baterií
  • možnost rychlé montáže pouzdra se světlem na nový sprej po jeho případném vyprázdnění
 

 

Sprejové svítilny můžete zakoupit v obchodě www.OBRANA.cz

© 2011 Obrana ženy
Designed by DGC.