Braňte se! - Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Jsou situace, kdy se vyplatí být připravená a zachovat chladnou hlavu. Nechceme malovat čerta na zeď a upřímně vám přejeme, abyste se do nich nikdy nedostaly. Přesto věříme, že náš kurz sebeobrany posílí vaši sebedůvěru v okamžicích, kdy máte oprávněný strach...

Nesmrtící obranné prostředky

 

Nyní následuje skupina tzv. neletálních prostředků (z anglického non lethal), tedy těch, které svým účinkem nejsou primárně určeny jako smrtící. Pro svou dostupnost a mnohé výhody jsou velmi v oblibě a ženy se často vybavují právě jimi. Mezi jejich hlavní výhody patří zejména:

  • Použití proti člověku nekončí smrtí ani těžkým zraněním, nedochází také zpravidla k trvalejším následkům.
  • Případy mylného či náhodného použití, nebo neadekvátního z hlediska zákona nekončí tragickými následky pro zúčastněné osoby.
  • Jejich nabytí (i nošení) není u nás vázáno ani omezeno zákonem, lze je zakoupit volně od 18 let, jejich cena nepřesahuje hodnotu několika set korun.
  • Odpovědnost za ně, co se týče ztráty, možnosti odcizení či zneužití jinou osobou je zde tedy více méně bezpředmětná.
  • Nevelké rozměry a hmotnost oproti jiným prostředkům, které natolik neomezují možnosti každodenního nošení i např. v kapse, nebo kabelce.
  • Jejich ovládání a systém použití je nejenže mnohem jednodušší než dlouholetý trénink bojových sebeobranných systémů, ale nepoměrně i než vybudování schopností nutných k bojovému ovládání nože nebo dokonce palné zbraně.
  • Pokud vám budou soupeřem při přepadení sebrány, vaše ohrožení je díky chybějící smrtící síle z tohoto hlediska snížené.
Mezi hlavní nevýhody především patří zejména:

  • Nevelký dosah paralyzujících schopností prostředků, tzn. maximálně kolem tří metrů.
  • Nižší účinnost než u zbraní se smrtícími schopnostmi, zvláště proti extrémně odolným jedincům, nebo osobám pod silným vlivem drog či alkoholu.
Některé z výše jmenovaných nevýhod lze ale do jisté míry potlačit vhodnou taktikou a dodržováním klíčových preventivních zásad. O volbě také mohou rozhodnout osobní specifika, jakož i individuální dispozice uživatele.

I pokud si jednou totiž případně vyberete nějaký z dále uvedených prostředků, samy o sobě Vás rozhodně neubrání. Důležitým faktorem zvýšení bezpečnosti na ulici je především již zmíněná strategie jejich nasazení v krizové situaci. To znamená optimální využití hlavních výhod a takový způsob použití, který co nejvíce eliminuje možné nevýhody daného prostředku. Na následujících řádcích se lze seznámit se základními vlastnostmi a specifiky těch nejpoužívanějších i úplných novinek v této oblasti.

 

Základní druhy

Patří mezi takříkajíc klasické a nejužívanější základní sebeobranné prostředky:

Paralyzující sprej

Elektrický paralyzér

Teleskopický obušek

 

 

 

 

© 2011 Obrana ženy
Designed by DGC.