Braňte se! - Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Kurz sebeobrany z časopisu Katka

Jsou situace, kdy se vyplatí být připravená a zachovat chladnou hlavu. Nechceme malovat čerta na zeď a upřímně vám přejeme, abyste se do nich nikdy nedostaly. Přesto věříme, že náš kurz sebeobrany posílí vaši sebedůvěru v okamžicích, kdy máte oprávněný strach...

Nůž

 

Dalším z mnoha možných obranných prostředků se může stát nůž nebo nějaký vhodný bodnořezný nástroj. I když se jistě již historicky ověřeně jedná o poměrně účinný bojový prostředek má to však rovněž svá četná úskalí. Pro jeho použití sice hraje to, že jeho nabytí znamená vlastně pouze zakoupení (takové chladné zbraně nejsou u nás nijak zákonem omezeny) a také nejsou příliš drahé (řádově stokoruny až tisíce ty nejkvalitnější), ale samotné použití v sebeobranné situaci bude zvláště pro ženu velmi problematické.

Nejzásadnějším problémem je, že nůž nemá extrémně velkou zastavovací schopnost, i když jsou jím způsobena nevratná (a později možná i smrtelná zranění). Zkrátka poté, co s ním uštědříte nějakou tu ránu, ihned to zpravidla soupeře fyziologicky „nevypíná“. To je také koneckonců důvod, proč při kriminálních činech jsou časté případy s mnoha desítkami bodných ran – a oběť i přes fatální zranění ještě dlouho „funguje“, i když je do budoucna vlastně již nenávratně mrtvá. Co zde ale naopak může fungovat, je role psychického šoku ze svého zranění. Každé reálné použití nože je totiž obvykle spojeno se silným krvácením. Pokud si tedy násilník uvědomí, že byl zraněn, je vysoká šance, že se vlastní krve zalekne a s útokem skončí (tedy doufejme…). Nůž, vhodný pro takovou bojovou konfrontaci je ale poměrně neskladný, tzv. „otevírák“ je zas poměrně náročný na manipulaci ve stresu provázejícím zákonitě takovou kritickou situaci. Před tím, než byste se ale rozhodly nosit jako sebeobranný prostředek nůž, musíte vzít na vědomí dvě věci. Za prvé bojovat nožem proti mnohem silnějšímu soupeři není zdaleka tak jednoduché a vyžaduje opět poměrně fundovaný trénink (jde totiž o boj v poměrně těsném kontaktu…) a zejména i když se vám povede velmi zdařilý zásah vašeho protivníka, bude to asi moment na který jen tak nezapomenete.

Pro použití nože se zkrátka musíte smířit s tím, že budete zřejmě celé od krve a na to není snadné se připravit, zvláště pro ženu. Uvědomte si též, že i poměrně náhodný zásah do ruky či nohy, vypadající zpočátku úplně nevinně, může znamenat vykrvácení dotyčné osoby v několika desítkách sekund. Jste odhodlány to dokázat? Na to si každý „nositel“ nože musí odpovědět předem. I menší škody způsobené bodnořezným předmětem bývají navíc většinou nenávratné a to s veškerými nepříjemnými důsledky, tedy pochopitelně i právními. Takže z toho všeho je zřejmé, že není mnoho těch, kteří cíleně nosí nůž jako hlavní prostředek pro svou sebeobranu, zvláště pak žen.

 

 

 

 

© 2011 Obrana ženy
Designed by DGC.