Jsou situace, kdy se vyplatí být připravená a zachovat chladnou hlavu. Nechceme malovat čerta na zeď a upřímně vám přejeme, abyste se do nich nikdy nedostaly. Přesto věříme, že náš kurz sebeobrany posílí vaši sebedůvěru v okamžicích, kdy máte oprávněný strach... |
Paralyzující obranný sprej
Obranné spreje, takzvané Kasry, používané i policejními a bezpečnostními sbory na celém světě, jsou jedním z nejrozšířenějších sebeobranných prostředků. Jejich velkou výhodou je velmi příhodná cena a přijatelná hmotnost pro permanentní nošení. To zaručuje, že je můžete mít s sebou skutečně všude, kde se kdy budete pohybovat. Jejich velikost závisí na požadovaném objemu náplně, která ovlivňuje intenzitu výstřiku a počet opakování při použití v reálné situaci. V praxi se objem nádobky pohybuje od 15 ml do 40 ml a maximálně 63 ml. I menší varianty spreje postačují (i když jistota je jistota a pro obranu je více lepší než méně…). Pokud dojde k „ostrému použití“ je pro všechny případy lépe nahradit jej vždy novým sprejem. Úspora by se v takovém případě nemusela vyplatit. Doba použitelnosti spreje je výrobcem omezena, po nějaké době (cca 2-3 roky podle typu) je vhodné zakoupit nový výrobek, protože chemická náplň a mechanické těsnění ventilku může časem postupně ztrácet svou účinnost. Náplň obvykle tvoří paralyzující látka, která působí ochromujícím účinkem na zrak, sliznice a dýchací aparát. Nejmodernějším trendem v současnosti jsou výtažky z kayenského pepře (druh pálivé papriky) označované OC (oleoresin capsicum), které mají na i na odolnou osobu velmi silný dopad. Kvalitně zasažený člověk cítí neovladatelně palčivou bolest v očích a na sliznicích, i při mírném nadechnutí látky má pocit „vyraženého dechu“. Jeho akceschopnost je ne několik minut (max cca 30) významně narušena. Obranné spreje typu OC existují ve dvou hlavních provedeních lišících se charakterem výstřiku. Jako typ „mlha“ (angl. FOG) a nebo typ „proud“ čili „tekutá střela“ (angl. JET). Typ „Mlha“ je standardnějším provedením výrobku. Výhodou „Mlhy“ je širší záběr bez nutnosti přesného míření, díky většímu rozptylu trysky. Hlavní nevýhodou může být v extrémním případě i zasažení samotného uživatele nebo nezúčastněných osob, a to například při závanu protivětru, v uzavřených prostorách (dopravní prostředek atd.). Doporučenou strategií při použití „Mlhy“ je útěk za současného stříkání spreje za sebe, bez většího míření. Útočník si totiž do zamořeného prostoru sám „naběhne“, pokud vás chce pronásledovat. Typ „ Tekutá střela“ odstraňuje předchozí nedostatky zmíněné „Mlhy“. Není takové riziko zasažení uživatele protivětrem a v krajním případě lze užít i v místnosti. Po stisknutí trysky vystříkne dlouhý a intenzivní paprsek tekutiny přímo na protivníka. Délka výstřiku (podle velikosti spreje je kolem 2–4 metrů) pomáhá udržovat výhodnější vzdálenost. Je však zapotřebí dokonalejšího zamíření na hlavovou část útočníka a s tím souvisí i větší dávka odvahy postavit se útočníkovi čelem.
K potřebnému účelnému použití je zapotřebí mít vždy na paměti několik taktických zásad:
Pozn.: Pepřové spreje také mohou zásadně pomoci při setkání s ohrožujícím psem či jiným zvířetem. Pro jejich extrémně dokonalý čich se konfrontace s pálící látkou stává doslovnou pohromou. Nejedna maminka procházející se s dětmi či trénující běžec se již ubránil útoku rozzuřeného agresivního psa právě pomocí obranného spreje.
Obranné spreje můžete zakoupit v obchodě www.OBRANA.cz
|
Designed by DGC. |